Jak správně vybrat parfém

Jak správně vybrat parfém

S výběrem parfému rozhodně nespěchejte. Jeho vůně vás bude provázet po celý den, a proto Vám musí být opravdu příjemný. Niche parfémy se vyznačují větší intenzitou a výdrží. Rozhodně doporučuji zkoušet na kůži a sledovat, jak se vůně rozvine. Jednotlivé složky se uvolňují postupně a můžete si tak vůni užívat během celého dne. Nicméně náš nos přestane i tu nejsilnější vůni asi po týdnu vnímat. Jakmile hlava vyhodnotí, že z této vůně nehrozí žádné nebezpečí (protože právě k rozpoznání nebezpečí náš nos původně sloužil), zasune ji někam dozadu v mozku a nádherný parfém, jako by najednou nebyl. Toto je jeden z několika důvodů, proč je dobré parfémy střídat. Chcete si přece díky parfému navodit určitý pocit, vybavit vzpomínky, nebo prostě mít jen příjemnější den.

Dalším důvodem k tomu mít více různých vůní je to, že jeden se hodí k teniskám, jiný k podpadkům, další do horkého letního dne.  

Do práce doporučuji decentnější vůni, která bude pro okolí příjemná. V našich končinách se stále učíme s vůněmi pracovat a jsme poměrně na začátku. Proto kořeněnou vůni, která vám připomíná dovolenou v Marakéši sice můžete po ránu osobně milovat, ale ne už vaši kolegové.

Po pracovních povinnostech můžete zvolit jakoukoliv vůni, na kterou máte zrovna náladu. Láká Vás vůně tabáku, nebo opulentní kadidlo? Ať už míříte na setkání s přáteli či rodinou, určitě ocení Váš originální vkus. A pokud jdete jen nakoupit a pak rovnou domů, bude Vás provázet pocit jedinečnosti, pocit že jste jedni z mála majitelů právě této výjimečné vůně. Pokud hledáte smyslnou vůni na romantický večer, určitě sáhněte po hřejivé ambře, tónech pižma, kůže, smyslných růžích nebo jasmínu. 

Výběr parfému je velmi individuální záležitost. Určitě se nenechejte v obchodě dotlačit ke koupi během pěti minut. V kvalitní parfumerii Vás prodavač nasměruje tím správným směrem. Obvykle Vám doporučí vyzkoušet několik vůní a podle vaší reakce pokračuje dál. 

Vůni si vždy vyzkoušejte na kůži a nechte pár hodin pracovat. Zjistíte tak, zda se Vám líbí celý vývoj vůně od začátku až do konce. Výborná služba posledních let je takzvaný “sample service”, kdy si pořídíte několik vzorků vůní, které se Vám v parfumerii líbí a pak je v klidu otestujete. Často si tak vyberete rovnou dvě vůně, které vás budou nejlépe vystihovat. 

Při výběru také raději nečichejte ke kávě. Znáte ten pocit, když ochutnáváte jemná bílá vína a dál pokračujete aromatickým červeným? Po přechodu na silnější aromatičtější vzorky ty původní jemné už nedokážete ocenit. S čichem je to zrovna tak. Káva je velmi intenzivní čichový vjem a nos spíše otupí. Nejlépe uděláte, pokud si přivoníte k vlastní kůži v místě, kde nejste navonění. Nos se tak vrátí na původní “nastavení”.