Jak správně vybrat parfém

Stojíte před výběrem parfému a nevíte, jak začít? Přinášíme vám několik tipů, jak na to.   

Dejte si na čas

S výběrem parfému rozhodně nespěchejte. Jeho vůně vás bude provázet po celý den, a proto vám musí být opravdu příjemný. Niche parfémy se vyznačují větší intenzitou a výdrží, proto doporučujeme vyzkoušet vybranou vůni přímo na kůži a sledovat, jak se rozvine. Jednotlivé složky se uvolňují postupně, proto si můžete vůni a její vývoj užívat během celého dne. 

Jedna vůně na celý život je pasé

Nicméně náš nos přestane i tu nejsilnější vůni po nějakém čase vnímat. Jakmile mozek vyhodnotí, že z této vůně nehrozí žádné nebezpečí (protože právě k rozpoznání nebezpečí náš nos původně sloužil), upozadí její vnímání a parfém se stane natolik naší součástí, že jej sami na sobě necítíme. To je také jeden z několika důvodů, proč je dobré parfémy střídat. Chceme si přece díky parfému navodit určitý pocit, vybavit vzpomínky, nebo prostě mít jen příjemnější den.

Obléknout se do vůně

Dalším důvodem k tomu mít více různých vůní je to, že jeden se hodí na den k teniskám, jiný k elegantním podpadkům na večer, další do horkého letního počasí... Do práce například doporučujeme decentnější vůni, která bude pro okolí příjemná a nevtíravá. V našich končinách se teprve učíme žít s vůněmi, proto kořeněnou vůni, která nám připomíná dovolenou v Marakéši, sice můžeme po ránu osobně milovat, ale ne už kolegové.

Po pracovních povinnostech můžete zvolit jakoukoliv vůni, na kterou máte zrovna náladu. Láká vás vůně tabáku, opulentní kadidlo nebo vůně fíků a mléka? Ať už míříte na setkání s přáteli či rodinou, určitě ocení váš originální vkus. Pokud hledáte smyslnou vůni na romantický večer, určitě sáhněte po hřejivé ambře, tónech pižma, smyslné růži nebo jasmínu. Vůní můžete vyjádřit vaši osobnost, náladu i očekávání, stejně jako volbou oblečení.

Následujte svoje smysly a pocity

Výběr parfému je velmi individuální záležitost. Určitě se nenechejte v obchodě dotlačit ke koupi během pěti minut. V kvalitní parfumerii Vás prodavač nasměruje tím správným směrem. Obvykle Vám doporučí vyzkoušet několik vůní a podle vaší reakce pokračuje dál. 

Vůni si vždy vyzkoušejte na kůži a nechte pár hodin pracovat. Zjistíte tak, zda se Vám líbí celý vývoj vůně od začátku až do konce. Výborná služba posledních let je takzvaný “sample service”, kdy si pořídíte několik vzorků vůní, které se Vám v parfumerii líbí a pak je v klidu otestujete. Často si tak vyberete rovnou dvě vůně, které vás budou nejlépe vystihovat.

Káva je mýtus

Při výběru také raději nečichejte ke kávě. Znáte ten pocit, když ochutnáváte jemná bílá vína a dál pokračujete aromatickým červeným? Po přechodu na silnější aromatičtější vzorky ty původní jemné už nedokážete ocenit. S čichem je to zrovna tak. Káva je velmi intenzivní čichový vjem a nos spíše otupí. Nejlépe uděláte, pokud si přivoníte k vlastní kůži v místě, kde nejste navonění. Nos se tak vrátí na původní “nastavení”.