Na základě usnesení vlády je prodejna dočasně uzavřena. E-shop funguje i nadále. Online objednávky je možné vyzvednout každé pondělí a čtvrtek mezi 10:00 a 14:00.

Blog

Jak správně vybrat parfém

Jak správně vybrat parfém

S výběrem parfému rozhodně nespěchejte. Jeho vůně vás bude provázet po celý den, a proto Vám musí být opravdu příjemný. Niche parfémy se vyznačují větší intenzitou a výdrží. Rozhodně doporučuji zkoušet na kůži a sledovat, jak se vůně rozvine. Jednotlivé složky se uvolňují postupně a můžete si tak vůni užívat během celého dne. Nicméně náš nos přestane i tu nejsilnější vůni asi po týdnu vnímat. Jakmile hlava vyhodnotí, že z této vůně nehrozí žádné nebezpečí (protože právě k rozpoznání nebezpečí náš nos původně sloužil), zasune ji někam dozadu v mozku a nádherný parfém, jako by najednou nebyl. Toto je jeden z několika důvodů, proč je dobré parfémy střídat. Chcete si přece díky parfému navodit určitý pocit, vybavit vzpomínky, nebo prostě mít jen příjemnější den.

Dalším důvodem k tomu mít více různých vůní je to, že jeden se hodí k teniskám, jiný k podpadkům, další do horkého letního dne.  

Do práce doporučuji decentnější vůni, která bude pro okolí příjemná. V našich končinách se stále učíme s vůněmi pracovat a jsme poměrně na začátku. Proto kořeněnou vůni, která vám připomíná dovolenou v Marakéši sice můžete po ránu osobně milovat, ale ne už vaši kolegové.

Po pracovních povinnostech můžete zvolit jakoukoliv vůni, na kterou máte zrovna náladu. Láká Vás vůně tabáku, nebo opulentní kadidlo? Ať už míříte na setkání s přáteli či rodinou, určitě ocení Váš originální vkus. A pokud jdete jen nakoupit a pak rovnou domů, bude Vás provázet pocit jedinečnosti, pocit že jste jedni z mála majitelů právě této výjimečné vůně. Pokud hledáte smyslnou vůni na romantický večer, určitě sáhněte po hřejivé ambře, tónech pižma, kůže, smyslných růžích nebo jasmínu. 

Výběr parfému je velmi individuální záležitost. Určitě se nenechejte v obchodě dotlačit ke koupi během pěti minut. V kvalitní parfumerii Vás prodavač nasměruje tím správným směrem. Obvykle Vám doporučí vyzkoušet několik vůní a podle vaší reakce pokračuje dál. 

Vůni si vždy vyzkoušejte na kůži a nechte pár hodin pracovat. Zjistíte tak, zda se Vám líbí celý vývoj vůně od začátku až do konce. Výborná služba posledních let je takzvaný “sample service”, kdy si pořídíte několik vzorků vůní, které se Vám v parfumerii líbí a pak je v klidu otestujete. Často si tak vyberete rovnou dvě vůně, které vás budou nejlépe vystihovat. 

Při výběru také raději nečichejte ke kávě. Znáte ten pocit, když ochutnáváte jemná bílá vína a dál pokračujete aromatickým červeným? Po přechodu na silnější aromatičtější vzorky ty původní jemné už nedokážete ocenit. S čichem je to zrovna tak. Káva je velmi intenzivní čichový vjem a nos spíše otupí. Nejlépe uděláte, pokud si přivoníte k vlastní kůži v místě, kde nejste navonění. Nos se tak vrátí na původní “nastavení”. 

 

Magazine Nez

Zajímá Vás svět parfémů a chcete se dozvědět víc? Nahlédnout pod pokličku výroby parfémů, získávání surovin a další zákulisní informace? Začtěte se do magazínu Nez. Pomůže Vám objevit zcela nový rozměr olfaktorického světa. 

Nez znamená francouzsky nos, v širším významu rovněž čich. Stěží bychom nalezli vhodnější název pro časopis, který se zabývá parfémy a všemi dalšími čichovými vjemy v historickém, společenském, kulturním, uměleckém i přírodovědném kontextu.

Nez je dosud jedinou tištěnou revue věnovanou olfaktorickým tématům. První číslo, které vyšlo na jaře 2016, otevřel úvodník šéfredaktorky Jeanne Doré nazvaný Žít znamená dýchat, dýchat znamená cítit. Od té doby přináší Nez dvakrát ročně články a reportáže o historii a výrobě parfémů, o jejich ingrediencích, rozhovory s předními světovými parfuméry, aktuality a recenze nejen parfémových novinek. V každém čísle je věnována zvláštní pozornost vybranému tématu, které jednotliví autoři nahlížejí z různých perspektiv. 

Předposlední 7. číslo, věnované udivujícím čichovým schopnostem zvířat i jejich roli při vzniku parfémů, nabízí například jedinečnou možnost zjistit v bezpečí domova, čím je cítit medvěd. Aktuální 8. číslo se zaměřuje na čich a látky způsobující závislost. Tradičně je to káva, alkohol, tabák, lehké i tvrdé drogy. Ale co když k nim patří i Váš parfém? 

V edici Nez letos vyšly také brožury věnované vždy pouze jedné vybrané ingredienci (dosud růži, narcisu, pačuli a jasmínu), které vznikly ve spolupráci s Laboratoří Monique Rémy v Grasse, přední dodavatelskou firmou přírodních esencí. 

Nez vychází francouzsky a v anglickém a italském překladu, vždy v krásném grafickém zpracování s bohatými ilustracemi, fotografiemi i reprodukcemi obrazů. Kvalitou obsahu i grafického zpracování bude trvalou součástí Vaší knihovny.